: انتخاب حديث

حديث ثقلين

حضرت فاطمه عليهاسلام فرمود:« هنگامي که پدرم رسول خدا در حال احتضار بود و اتاق پر بود از صحابه، شنيدم که فرمود:« اي مردم، به‌زودي از ميان‌تان خواهم رفت و من سخني مي‏گويم تا عذري نداشته باشيد: بدانيد که من دو چيز گرانقدر در ميان شما به جا مي‏گذارم: قرآن و اهل بيت ام.»

سپس دست علي را گرفت و فرمود:« اين علي با قرآن است و قرآن هم با علي. اين دو هرگز از هم جدا نمي‏شوند تا در حوض کوثر بر من وارد شوند. ( يعني تا قيامت با هم هستند.) پس اي مردم من از شما درباره اين دو قرآن و اهل بيت پرسش و بازخواست خواهم کرد.»

(فاطمة الزهراء رحماني/ 299/58)

 

 

حديث کساء

جابربن عبدالله انصاري از فاطمه عليهاسلام روايت مي‌کند که فرمود:
يک روز پدرم رسول خدا نزد من آمد. سپس فرزندانم حسن و حسين و بعد اميرالمؤمنين علي وارد شدند. همه در زير يک عبا جمع شديم.
پدرم دو طرف عبا را گرفت و با دست راست به آسمان اشاره کرد و عرضه داشت:« پروردگارا! اينها اهل بيت و نزديکان من هستند؛ گوشت آنها گوشت من و خون آنها خون من است. هر که آنها را بيازارد، مرا آزرده است. با آن کس که با اينها جنگ کند، در جنگم و با آن کس که با اينها مدارا کند، مدارا مي‏کنم. دشمنانشان را دشمن دارم و دوستانشان را دوست دارم. اينها از منند و من از اينهايم. پروردگارا! صلوات و برکات و رحمت و آمرزش و رضايت خود را بر من و بر اينها فرو فرست و آنها را از هر گونه رجس و پليدي پاک و مطهر گردان.»

خداوند عزوجل خطاب فرمود که اي ملائکه! آسمان و زمين و ماه و خورشيد و ستارگان را خلق نکردم مگر براي محبت اين پنج نور پاک که در زير اين عبا قرار گرفته‏اند.»
آن‌گاه جبرئيل اين آيه را بر پيامبر نازل کرد:« انما يريدالله ليذهب عنکم الرجس اهل البيت و يطهر کم تطهيرا»؛ (احزاب، آيه 33) ( پروردگار اراده مي‌کند آلودگي و پليدي را از اهل بيت پاک کند و آنان را مطهر گرداند.)

(فاطمة الزهراء رحماني/292/56)

 

 

حديث لوح جابر

در حديث مفصلي آمده است که جابربن عبدالله انصاري مي‏گويد من در زمان حيات رسول خدا وقتي که فاطمه عليهاسلام فرزندش حسين عليه السلام را زاييده بود، براي گفتن تبريک خدمتش رسيدم. ديدم در دست فاطمه (عليهاسلام) لوح سبزي است. پرسيدم اين لوح چيست؟ فاطمه (عليهاسلام) فرمود: اين لوحي است که خداوند به رسولش هديه داده و آن حضرت هم آن را به من داده . در آن لوح نوشته بود:

بسم الله الرحمن الرحيم.
اين کتابي است از جانب خداي عزيز و حکيم براي محمد (صلي الله عليه و آله و سلم) من تو را بر همة پيامبران برتري دادم و وصي و خليفه‏ات علي عليه السلام را از همه اوصيا برتر کردم و تو را به فرزندت حسن و حسين گرامي داشتم. من مردم را نسبت به فرزندان حسين ائمه اطهار پاداش مي‏دهم يا عقاب مي‏نمايم؛ آنها که اولشان علي سيدالعابدين است، بعد محمد که شکافنده علم من است، بعد جعفر است که ردکننده او مانند ردکننده من است و سپس موسي است که در زمانش تاريکي شديدي است، و او عبد و حبيب من است.

و بعد از او ولي و ناصر من علي است، واي بر منکرين او؛ سپس فرزند او محمد وارث علم من است و سپس فرزندش علي ولي و ناصر و امين من است و پس از او فرزندش حسن است و بالاخره من آنها را به فرزند او « حجه بن الحسن المهدي » که براي عالميان رحمت است، کامل مي‏کنم.

او داراي کمال موسي و بهاء عيسي و صبر ايوب است. اينان اولياء منند؛ بر آنها صلوات پروردگارشان باد که آنها هدايت ‏يافتگانند.

(فاطمة الزهراء رحماني/ 290/ 54)

 

 

حديث شماره 1

در يکي از روزها ، صبحگاهان امام علي (ع ) فرمود : فاطمه جان آيا غذايي داري تا از گرسنگي بيرون آيم ؟ پاسخ دادند : نه ، به خدايي که پدرم را به نبوت و شما را به امامت برگزيد سوگند ، دو روز است که در منزل غذاي کافي نداريم و در اين مدت شما را بر خود و فرزندانم در طعام ترجيح دادم .

امام (ع ) با تأسف فرمودند : فاطمه جان چرا به من اطلاع ندادي تا به دنبال تهيه غذا بروم ؟ حضرت زهرا (ع ) فرمودند : اي اباالحسن ، من از پروردگار خود حيا مي کنم که چيزي را که تو بر آن توان و قدرت نداري ، درخواست نمايم .


(بحار الانوار ، ج 43، ص 59 )

 

 

حديث شماره 2

کسي که عبادتهاي خالصانه خود را به سوي خدا فرستد ، پروردگار بزرگ بهترين مصلحت او را به سويش فرو خواهد فرستاد .


(بحار الانوار ، ج 70، ص 249 )

 

 

حديث شماره 3

پاداش خوشرويي در برابر مؤمن بهشت است ، و خوشرويي با دشمن ستيزه جو ، انسان را از عذاب آتش باز مي دارد .


(بحار الانوار ، ج 75، ص 401 )

 

 

حديث شماره 4

حضرت فاطمه سلام الله عليها به پدر گرامي شان عرض کردند : اي رسول خدا زنان قريش به منزل من وارد شدند و گفتند : پيامبر تو را همسر کسي قرار داد که سرمايه اي ندارد . رسول اکرم صلي الله عليه و آله در جواب فرمودند : قسم به خدا دخترم ، در خيرخواهي تو کوتاهي نکرده ام که تو را به اولين مسلمان و عالمترين و بردبارترين اشخاص تزويج نموده ام .
دخترم ، همانا خداي عزوجل نگاهي به زمين افکند و از اهل آن دو نفر را برگزيد ، که يکي از آن دو را پدرت و ديگري را شوهرت قرار داد .


(بحار الانوار ، ج 43، ص 133 )

 

 

حديث شماره 5

ما اهل بيت رسول خدا ، وسيله ارتباطخدا با مخلوقات و برگزيدگان خداييم ، ما جايگاه پاک خدا و دليلهاي روشن او و وارثان پيامبران الهي مي باشيم .


(شرح نهج البلاغه لابن ابي الحديد ، ج 16، ص 211 )

 

 

حديث شماره 6

خداوند اطاعت و پيروي از ما اهل بيت (ع ) را سبب برقراري نظم اجتماعي در امت اسلامي ، و امامت و رهبري ما را عامل وحدت و در امان ماندن از تفرقه ها قرار داده است .

(احتجاج طبرسي ، ايران : انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 258 )

 

حديث شماره 7

پيامبر (ص ) و علي (ع ) دو پدر امت اسلام مي باشند ، که اگر مردم از آنان پيروي کنند ، کجي ها و انحرافاتشان را اصلاح نموده و آنها را از عذاب جاويدان نجات مي دهند ، و اگر همراه و ياورشان باشند نعمتهاي هميشگي خداوندي را ارزانيشان مي دارند .


(بحار الانوار ، ج 23، ص 259 )

 

 

حديث شماره 8

از حضرت فاطمه زهرا ( عليها السلام ) روايت شده که رسول خدا فرمودند : امام همچون کعبه است که بايد به سويش روند ، نه آنکه ( منتظر باشند تا ) او به سوي آنها بيايد .


(بحار الانوار ، ج 36، ص 353 )

 

 

حديث شماره 9

همانا خوشبت حقيقي کسي است که علي ( عليه السلام ) را دوست بدارد .


(مجمع الزوائد علامه هيثمي ، ج 9 ، ص 132 )

 

 

حديث شماره 10

کسي که پس از خوردن غذا ، با دستي آلوده و چرب بخوابد ، هيچ کس جز خودش را سرزنش ننمايد .


(کنز العمال ، ج 15، ص 242، ح 40759 )

 

 

حديث شماره 11

اما حقانيت من در مالکيت فدک ، همانا خداوند بزرگ آيه " آت ذاالقربي حقه " را وقتي در قرآن کريم بر رسول خدا نازل فرمود ، من و فرزندانم نزديکترين مردم به پيامبر ( صلي الله عليه و آله ) بوديم ، پس رسول خدا فدک را به من و فرزندانم هديه فرمود .(مستدرک الوسايل ، ج 7 ، ص 291 )

 

 

حديث شماره 12

براي مؤمن ، خرما هديه خوبي است .(کنز العمال ، ج 12، ص 339، ح 35305 )

 

 

حديث شماره 13

حضرت فاطمه زهرا ( عليها السلام ) فرمود : وقتي آيه 63سوره نور نازل شد که :
" اي مسلمانان ، رسول خدا را آن گونه که همديگر را مي خوانيد ، صدا نکنيد "
ترسيدم که رسول خدا را با لفظ " اي پدر " بخوانم ، من هم مانند ديگران پدر را با نام " يا رسول الله " صدا زدم . دو سه بار که پدر را با اين نام خواندم ، رو به من کرده فرمودند :
اي فاطمه ! اين آيه درباره تو و خانواده تو و نسل تو نازل نشده است ، فاطمه جان ، تو از مني و من از تو ، همانا اين آيه براي ادب کردن آدم هاي خشن و درشت خوهاي قريش ، انسان هاي خودخواه و متکبر ، نازل شده است . دخترم تو با جمله " پدر جان " خطاب کن که مايه حيات قلب من است و خداوند را خوشنود مي کند .


(بحار الانوار ، ج 43، ص 33 )

 

 

حديث شماره 14

مردي نابينا از حضرت فاطمه ( عليها السلام ) اذن خواست که داخل خانه شود . فاطمه ( عليها السلام ) خود را از او مستور کرد . پيغمبر خدا ( صلي الله عليه و آله ) به فاطمه فرمود : به چه سبب خود را مستور کردي و حال اين که اين مرد
نابينا تو را نمي بيند . حضرت زهرا ( عليها السلام ) پاسخ داد ، " اگر او مرا نمي بيند ، من او را مي نگرم ، و اگر چه او نمي بيند اما بوي زن را استشمام مي کند " . رسول خدا پس از شنيدن سخنان دخترش فرمود : " شهادت مي دهم که تو پاره تن مني ".(بحار الانوار ، ج 43، ص 91 )

 

 

حديث شماره 15

خداي تعالي ايمان را براي پاکيزگي از شرک قرار داد ، و نماز را براي دوري از تکبر و خودخواهي .(احتجاج طبرسي ، ايران : انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 258 )

 

 

حديث شماره 16

خداي تعالي زکات را مايه پاکي جان و فزوني روزي ، و روزه را براي پابرجايي اخلاص قرار داد .(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 258 )

 

 

حديث شماره 17

خداي تعالي حج را موجب استحکام ديانت ، و عدالت را مايه وحدت و هماهنگي دلها قرار داد .(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 258 )

 

 

حديث شماره 18

خداوند جهاد را موجب عزت و هيبت اسلام ، و صبر را وسيله استحقاق و شايستگي پاداش حق تعالي قرار داد .(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 258 )

 

 

حديث شماره 19

خداوند امر به معروف را جهت اصلاح جامعه واجب فرمود .(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 258 )

 

 

حديث شماره 20

خداي تعالي نيکي به پدر و مادر را واجب فرمود تا از خشم او در امان بمانند ، و دستگيري از خويشان را موجب افزايش عمر و سبب فزوني جمعيت و قدرت قرار داد .(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 259 )

 

 

حديث شماره 21

خداي تعالي قصاص را وسيله حفظ جانها و وفاي به نذر را براي رسيدن به مغفرت و آمرزش قرار داد


(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 259 )

 

 

حديث شماره 22

خداي تعالي مراعات کامل وزن و پيمانه را براي جلوگيري از کم فروشي ، و نهي از شراب خواري را براي پرهيز از پليدي تشريع نموده است .

(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 259 )

 

 

حديث شماره 23

خداي تعالي پرهيز از افترا و دشنام را براي دور شدن از لعنت واجب فرمود و دزدي را منع کرد تا راه عفت پويند .

(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 259 )

 

 

حديث شماره 24

خداوند شرک را حرام فرمود تا به اخلاص طريق بندگي و يکتاپرستي جويند ، " پس چنانکه بايد ، ترس از خدا را پيشه گيريد و جز مسلمان نميريد " و آنچه فرموده است به جا آريد و خود را از آنچه نهي کرده باز داريد که " تنها دانايان از خدا مي ترسند .

(احتجاج طبرسي ، ايران ، انتشارات اسوه ، ج 1 ، ص 259- آل عمران ، 101 )

 

 

حديث شماره 25

حضرت فاطمه زهرا ( عليها السلام ) در جواب سلمان که براي فقيري تقاضاي کمک داشت فرمود :
" اي سلمان ! سوگند به خداوندي که حضرت محمد ( صلي الله عليه و آله ) را به پيامبري برگزيد ، سه روز است که غذا نخورده ايم و فرزندانم حسن و حسين ( عليهما السلام ) از شدت گرسنگي بي قراري مي کردند و خسته و مانده به خواب رفته اند . اما
من نيکي و نيکوکاري را که درب منزل مرا کوبيده است ، رد نمي کنم " .

(بحار الانوار ، ج 43، ص 72 )

 

 

حديث شماره 26

پروردگارا ! بزرگا ! به حق پيامبراني که آنها را برگزيدي و به گريه هاي حسن و حسين در فراق من ، از تو مي خواهم گناهکاران شيعيان من و شيعيان فرزندان مرا ببخشايي .

(ذخائر العقبي ، ص 53- کوکب الدري ، ج 1 ، ص 196 )

 

 

حديث شماره 27

امام حسن مجتبي ( عليه السلام ) فرمود : مادرم فاطمه ( عليها السلام ) را ديدم که شب جمعه تا صبح مشغول عبادت و رکوع و سجود بود ، و شنيدم که براي مؤمنين دعا مي کرد و اسامي آنان را ذکر مي نمود و براي آنان بسيار دعا مي کرد ولي براي خودش دعا نکرد ، پس به او عرض کردم : مادر ، چرا همان طور که براي ديگران دعا کردي براي خودت دعا نکردي ، فرمودند : " پسرم ، اول همسايه و سپس خود و اهل خانه " .

(بحار الانوار ، ج 43، ص 81 )

 

 

حديث شماره 28

روزي حضرت فاطمه ( عليها السلام ) خطاب به حضرت اميرالمؤمنين ( عليه السلام ) . فرمود :" علي جان ! نزديک بيا تا اطلاع دهم شما را از آنچه در گذشته اتفاق افتاد و آنچه در حال به وقوع پيوستن است و آنچه در آينده رخ خواهد داد تا روز قيامت هنگامه برپايي رستاخيز عمومي " .

(بحار الانوار ، ج 43، ص 8)

 

 

حديث شماره 29

حضرت زهرا ( عليها السلام ) در رابطه با دعاي روز جمعه از رسول گرامي اسلام نقل . فرمودند که : در روز جمعه ساعتي است که هر خواسته خير و نيکويي در آن ساعت به اجابت مي رسد . پرسيدم : يا رسول الله کدام ساعت است ؟ فرمودند : آنگاه که
نصف خورشيد در افق پنهان شود .

(کنز العمال ، ج 7 ، ص 766 )

 

 

حديث شماره 30

بهترين شما کساني هستند که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان ترند و با همسرانشان مهربان و بخشنده اند .

(دلايل الامامه طبري ، ص 7)

 

 

حديث شماره 31

اگر روزه ، زبان و گوش و چشم و دست و پاي روزه دار را از ارتکاب اعمال ناپسند حفظ نکند ، روزه را مي خواهد چه کند ( و به چه دردش مي خورد ) .

(مستدرک الوسايل ، ج 7 ، ص 366 )

 

 

حديث شماره 32

وقتي امام حسن و امام حسين ( عليها السلام ) مريض شدند ، به حضرت علي ( عليها السلام ) گفتند : چرابراي سلامتي دو فرزندت نذر نمي کني ؟ ... پس حضرت فاطمه ( عليها السلام ) فرمود : " اگر فرزندانم شفا يابند ، سه روز براي خدا جهت شکرگزاري روزه خواهم گرفت " .

(بحار الانوار ، ج 35، ص 245 )

 

 

حديث شماره 33

آنچه براي زنان نيکوست اين است که ( بدون ضرورت ) مردان نامحرم را نبينند ، و نامحرمان نيز آنها را ننگرند .

(بحار الانوار ، ج 37، ص69 )

 

 

حديث شماره 34

اي رسول خدا ، سلمان از سادگي لباس من تعجب نمود ، سوگند به خدايي که تو را مبعوث فرمود ، مدت پنج سال است فرش خانه ما پوست گوسفندي است که روزها بر روي آن شترمان علف مي خورد و شب ها بر روي آن مي خوابيم ، و بالش ما چرمي است که از ليف خرما پر شده است .

(بحار الانوار ، ج 8 ، ص 303 )

 

 

حديث شماره 35

آن لحظه اي که زن در خانه خود مي ماند ، ( و به امور زندگي و تربيت فرزند مي پردازد ) به خدا نزديک تر است .

(بحار الانوار ، ج 43، ص 92 )

 

 

حديث شماره 36

به او گفته شد : اي دختر رسول خدا ، دستهايت زخم شده است ، خود را به زحمت مينداز ، در کنار شما خدمتکار منزلتان فضه ايستاده است ، کار منزل را به او واگذار ! حضرت زهرا ( عليها السلام ) پاسخ داد : " رسول خدا ( صلي الله عليه و آله ) به من سفارش فرمود که کارهاي خانه را با فضه تقسيم کنم ، يک روز او کار کند و روز ديگر من ، ديروز نوبت او بود و امروز نوبت من است" .

(الخرائج و الجرائح لقطب الدين راوندي ، ص 530 )

 

 

حديث شماره 37

حضرت علي و فاطمه ( عليهما السلام ) در تقسيم وظايف زندگي زناشويي از رسول خدا ( صلي الله عليه و آله ) راهنمايي خواستند . فرمودند : کارهاي داخل منزل را فاطمه ( عليها السلام ) و کارهاي بيرون منزل را علي ( عليه السلام ) انجام دهد .
پس حضرت زهرا ( عليها السلام ) با خوشحالي فرمود : " جز خدا کسي نمي داند که از اين تقسيم کار تا چه اندازه خوشحال شدم ، زيرا رسول خدا مرا از انجام کارهايي که مربوطبه مردان است بازداشت " .

(بحار الانوار ، ج 43، ص 81 )

 

 

حديث شماره 38

حضرت زهرا ( عليها السلام ) در لحظه هاي واپسين زندگي ، پس از وضو گرفتن به اسماء بنت عميس فرمود : " اي اسماء ! عطر مرا همان عطري که هميشه مي زنم ، و پيراهني را که هميشه در آن نماز مي گزارم بياور و بر بالينم بنشين ، هرگاه وقت نماز شد مرا از خواب بيدار کن ، اگر بيدار شدم که نماز مي گزارم ، و اگر بيدار نشدم کسي را به دنبال علي ( عليه السلام ) بفرست".

(کشف الغمه ، بيروت : دار الاضواء ، ج 2 ، ص 122 )

 

 

حديث شماره 39

حضرت فاطمه ( عليه السلام ) به زن مؤمنه اي که در يک بحث ديني و عقيدتي بر زني فاسد و از دشمنان اهل بيت ، غلبه کرده و بسيار خوشحال شده بود ، فرمود : " همانا شادي فرشتگان در غلبه تو بر آن زن معاند ، بيش از شادي توست ، و اندوه و نگراني شيطان و دوستان شيطان در اين شکست ، بيشتر و شديدتر از آن زن شکست خورده است " .

(بحار الانوار ، ج 2 ، ص 8)

 

 

حديث شماره 40

آنگاه که در روز قيامت برانگيخته شوم ، از گناهکاران امت پيامبر ( صلي الله عليه و آله ) شفاعت خواهم کرد .

(احقاق الحق ، ج 10، ص 367 )

 

حديث شماره 41

اگر به آنچه به شما امر مي کنيم عمل مي کني و از آنچه شما را برحذر مي داريم دوري مي کني ، از شيعيان ما مي باشي ، والا هرگز .

(بحار الانوار ، ج 68، 155 )

 

حديث شماره 42

شيعيان ما از بهترين افراد اهل بهشتند ، و همه دوستان ما و دوستان دوستان ما و دشمنان دشمنان ما و کسي که با قلب و زبان تسليم ما اهل بيت شده ، در صورتي که از اوامر ما سرپيچي کنند و نواهي و موارد پرهيز را محترم نشمرند ، از شيعيان واقعي ما نخواهند بود ، با اين حال جايگاهشان در بهشت خواهد بود ، ولي بعد از پاک شدن از گناهان به وسيله بلاها و مصيبتها در دنيا ، يا تحمل مشکلات و شدائد روز قيامت و يا قرار گرفتن اندک زماني در طبقات بالاي جهنم و چشيدن عذاب ، تا اينکه ما به خاطر دوستي شان با ما نجاتشان داده و آنان را به پيشگاه خودمان انتقال خواهيم داد .

(بحار الانوار ، ج 68، ص 155 )

 

حديث شماره 43

پيامبر گرامي اسلام ( صلي الله عليه و آله ) حوادث تلخ آينده را براي حضرت زهرا ( عليها السلام ) توضيح داد و به شهادت حضرت ابا عبدالله الحسين ( عليها السلام ) اشاره کرد .
حضرت فاطمه ( عليها السلام ) فرمود : " اي پدر ! چه کسي فرزندم و نور چشم و ميوه دلم ، حسين ( عليه السلام ) را شهيد مي کند " ؟ فرمود : " بدترين افراد امت من ". حضرت زهرا ( عليها السلام ) پرسيد : " اي پدر سلام مرا به حضرت جبرئيل برسان و از او بپرس که در کجا حسين مرا شهيد مي کنند " ؟
رسول خدا ( صلي الله عليه و اله ) فرمود : " در سرزميني که به آن کربلا مي گويند ". پس حضرت فاطمه ( عليها السلام ) فرمود : ! اي پدر در برابر خواسته هاي خدا تسليم و راضي ام و به خدا توکل کرده ام " .

(نهج الحياة ، ص 208 )

 

 

حديث شماره 44

يکي از زنان مدينه خدمت زهرا ( عليها السلام ) رسيد و گفت : مادر پيري دارم که در مسايل نماز سؤالاتي دارد و مرا فرستاده است تا مسايل شرعي نماز را از شما بپرسم . حضرت زهرا فرمود : بپرس . و آنگاه مسايل فراواني مطرح کرد و پاسخ شنيد.
در ادامه پرسشها آن زن خجالت کشيد و گفت : اي دختر رسول خدا بيش از اين نبايد شما را به زحمت اندازم . حضرت فاطمه ( عليها السلام ) فرمودند : " باز هم بيا و آنچه سؤال داري بپرس ، آيا اگر کسي را روزي اجير نمايند که بار سنگيني را به بام بالا ببرد و در مقابل صد هزار دينار طلا مزد بگيرد ، چنين کاري براي او دشوار است " ؟ گفت : خير . حضرت ادامه دادند : " من هر مسأله اي را که پاسخ مي دهم ، بيش از فاصله بين زمين و عرش گوهر و لؤلؤ پاداش مي گيرم ، پس سزاوارتر است که بر من سنگين نيايد . "

(بحار الانوار ، ج 2 ، ص 3)

 

 

حديث شماره 45

اي ابا الحسن ، در همين ساعت به خواب رفتم ، پس محبوبم رسول خدا را در قصري از مرواريد سفيد ديدم . چون مرا ديد ، فرمود : دخترم ! به نزد من بشتاب که سخت مشتاق توام . بي صبرانه پاسخ دادم : سوگند به خدا پدر جان ، اشتياق من براي
زيارت شما شديدتر است . در اين هنگام پدرم فرمود : تو امشب در پيش ما خواهي بود . علي جان ! رسول خدا آنچه وعده دهد راست است و به آنچه عهد و پيمان بندد وفا مي کند .

(بحار الانوار ، ج 43، ص179 )

 

 

حديث شماره 46

فرزندانم ديشب را گرسنه به روز آوردند ، فرزند کوچک من " حسين " در ميدان جنگ کشته مي شود .
در کربلا فرزندم را با حيله و تزوير شهيد مي کنند ، واي و نکبت و عذاب بر قاتلانش باد .

(بحار الانوار ، ج 35، ص 239 )

 

 

حديث شماره 47

از دنياي شما سه چيز محبوب من است : 1 - تلاوت قرآن 2 - نگاه به چهره رسول خدا ( صلي الله عليه و آله ) 3 - انفاق در راه خدا

(نهج الحياة ، ص271 )

 

 

حديث شماره 48

اي ابا الحسن ( علي عليه السلام ) ! همانا رسول خدا ( صلي الله عليه و آله ) با من پيمان بسته و خبر داده است که من اول کسي خواهم بود که به آن حضرت مي پيوندم و گريزي از آن نيست . پس علي جان ، در برابر اوامر و فرمان و خواست خداوند بزرگ ، بردبار و به حکم او راضي باش .

(نهج الحياة ، ص 233 )

 

 

حديث شماره 49

تلاوت کننده سوره هاي حديد و واقعه و الرحمن ، در آسمانها و زمين اهل بهشت خوانده مي شود

(کنز العمال ، ج 1 ، ص 582 )

 

 

حديث شماره 50

در سر سفره غذا ، دوازده دستور العمل ارزشمند وجود دارد که سزاوار است هر مسلماني آنها را بشناسد . چهارتاي آن واجب و چهارتاي آن مستحب و چهارتاي آن نشانه ادب است .
چهار دستور العمل واجب عبارتند از 1- شناخت و معرفت پروردگار ( که نعمت ها از اوست ) 2- راضي به نعمت هاي خدا بودن 3- گفتن " بسم الله الرحمن الرحيم " در آغاز غذا 4- شکر و سپاسگذاري خدا .
و چهار دستور العمل مستحب عبارتند از : 1- وضو گرفتن قبل از غذا 2- نشستن به جانب چپ 3- در حال نشسته غذا خوردن 4- غذا خوردن با سه انگشت .
و اما چهار دستورالعملي که نشانه ادب است : 1- از آنچه در پيش روي شماست بخوريد 2- لقمه ها را کوچک برداريد 3- غذا را خوب بجويد و با شدت نرم کنيد 4- کمتر در صورت ديگران هنگام غذا خوردن بنگريد .

(عوالم العلوم للعلامة البحراني ، ج 11، ص629 )

 

 

حديث شماره 51

روزي پدرم رسول خدا " که درود خدا بر او و خاندان او باد " به علي ( عليه السلام ) نگاه کرد و سپس با اشاره به او فرمود : اين مرد و پيروان او در بهشتند .

(ينابيع المودة ، ص 257 )

 

 

حديث شماره 52

رسول گرامي اسلام " که درود خدا بر او و خاندان او باد " به علي ( عليه السلام ) فرمود : اي ابا السحن همانا تو و پيروان تو در بهشت موعود خواهيد بود .

(نهج الحياة ، ص 326 )حديث شماره 53

حضرت فاطمه زهرا ( عليها السلام ) فرمود : پيامبر گرامي اسلام (ص ) فرمودند :
فاطمه پاره تن من است ، پس هر که او را بيازارد مرا آزرده است .

(بحار الانوار ، ج 28، ص303 )

 

 

حديث شماره 54

در خدمت مادر باش ، زيرا بهشت زير پاي مادران است .

(نهج الحياة ، ص 312 )

 

 

حديث شماره 55

حسن جان ! مانند پدرت علي (ع ) باش و ريسمان را از گردن حق بردار خداي احسان کننده را پرستش کن و با افراد دشمن و کينه توز دوستي مکن .

(بحار الانوار ، ج 43، ص 286 )

منبع: http://www.rahpouyan.com


 

نوشته شده توسط مردانی در دوشنبه پانزدهم مهر 1387 ساعت 2:0 موضوع (احاديثي از حضرت فاطمه (س) | لینک ثابت